Czekany wspinaczkowe
Komu i kiedy przyda się czekan?
Czekan to nieodzowny element zimowego ekwipunku podczas turystycznych i sportowych przejść w trudnym terenie górskim. Czekan jest także niezbędny podczas wypraw w góry lodowcowe, a także w trakcie wspinaczki lodowej i mixtowej. Czekany używane są w różnych aktywnościach, tj. turystyce i wspinaczce. W zależności formy sportu wybierzesz czekan turystyczny lub czekan wspinaczkowy. Jednak w obu przypadkach wykorzystywany jest sprzęt ma inną konstrukcję. Dowiedz się, czym się różnią poszczególne modele, jak dobrać czekan, by gwarantował niezbędne bezpieczeństwo. Zobacz, co znajdziesz w ofercie Skalnika i co sprawia, że proponowany przez nas sprzęt wspinaczkowy warto wybrać.
Czekany turystyczne a czekany wspinaczkowe – różnice w stylisku
Generalnie każdy czekan (turystyczny czy wspinaczkowy) składa się z podobnych elementów takich jak: głowica i stylistko. Różnica pomiędzy czekanem turystycznym, a tym wykorzystywanym do wspinaczki polega na użytych materiałach, profilowaniu głowicy i styliska, jak również technologii wykorzystanej do produkcji. W większości modeli do produkcji styliska czekanów turystycznych, jak i skitour`owych, używane jest aluminium. W czekanach wykorzystywanych we wspinaczce lodowej i mixtowej stosuje się również włókna węglowe, które są bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym. Jednocześnie są lekkie i odporne na działanie temperatury. Czekany turystyczne poznasz po stylisku - prostym lub lekko wygiętym w górnej. Te z bardziej agresywnym wygięciem stosuje się podczas wspinaczki na lodzie. Mocno wygięte styliska doskonale sprawdzają się w czekanach wspinaczkowych, gdyż trzymane są zazwyczaj za rękojeść w dolnej części styliska.
Czekany wspinaczkowe mają także specjalne profilowane uchwyty. Taka konstrukcja daje bardziej ergonomiczne ułożenie czekana w dłoni podczas akcji w lodzie. W tym dziale znajdują się również czekany „modułowe”, w których po przez dodatnie lub odjęcie któregoś z akcesoriów (wyposażenie w wymienne ostrza) można je dostosować do wyjść turystycznych lub podczas wspinaczki lodowej. Modelem tego rodzaju jest kultowy czekan Quark francuskiej marki Petzl. W czekanach turystycznych stosowane są dwa rodzaje styliska: B i T. B to te podstawowe o wytrzymałości ok. 2,5 kN, natomiast T to techniczne o podwyższonej wytrzymałości ok. 3,5 kN. Czekany do wspinaczki wyposażone są przez producentów tylko styliska o podwyższonej wytrzymałości.
Czekany – różnice w głowicy
Podczas zakupów sprawdź, z jakiego materiału wykonano czekan turystyczny lub czekan wspinaczkowy. Głowice czekanów produkowane są z wysokiej jakości stali, bądź rzadziej stopu aluminium. Aluminium stosuje się w ultralekkich modelach turystycznych, które wykorzystywane są głównie podczas skitouring`u. Czekany lodowe czy do dry-tooling`u wyposaża się wyłącznie głowice stalowe. Głowica może być zakończona łopatką jak we wszystkich modelach turystycznych lub młotkiem, jak to się ma w części czekanów wspinaczkowych. W profesjonalnych „dziabkach”, które stosuje się w dry-tooling`u, stosuje się tylko głowicę z ostrzem. W czekanach turystycznych stosuje się łopatkę z dwóch powodów. Do wybijania stopni lub zamiennie z ostrzem do wyhamowywania zjazdu podczas niekontrolowanego upadku i ześlizgiwania się po powierzchni śniegu lub lodu. Młotek stosuje się tylko w przypadku czekanów wspinaczkowych. Jest on przydatny podczas osadzania asekuracyjnych punktów przelotowych takich jak: śruby, haki, etc.
Dobierz czekan odpowiedni do uprawianej aktywności
Czekany wspinaczkowe dostępne są w jednej długości, około 50 cm. Do turystyki wysokogórskiej czy alpinizmu używane są czekany turystyczne „klasyczne” z prostym lub lekko wygiętym u góry styliskiem. Odpowiednim wyborem będzie ten ze stalową głowicą i grotem, który to materiał zapewni dłuższe używanie czekana w warunkach górskich, gdzie często pod cienką warstwą śniegu lub lodu może znajdować się skała. Fajnym dodatkiem takiego czekana może być pętla - jest to bardzo wygodne rozwiązanie ułatwiające wspinaczkę. Do skitouring’u równie dobrym rozwiązaniem będzie lekki i ultralekki czekan klasyczny. Jego głowica i grot nie muszą być wykonane ze stali, dlatego wystarczy, że czekan w całości wykonany będzie ze stopów lekkich, ze styliskiem typu B, jak np. czekan Alpin Tour Light.
Na rynku dostępne są także czekany mające możliwość podpięcia szufli i używania czekana jako styliska łopaty lawinowej. Co ważne, wszystkie czekany turystyczne i wspinaczkowe posiadają odpowiednie atesty, które dają pewność, że nie zawiodą użytkownika w trakcie trudnej zimowej akcji w górach. Ten dział przedstawia czekany, wielu firm, o różnych wzorach i konstrukcjach. Wśród tak dużej oferty, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie typ i model narzędzi.
Czekan wspinaczkowy i turystyczny - najlepsi producenci i ich sprzęt dostępny w Skalniku
W naszej ofercie znajdziesz czekany do wspinaczki zimowej renomowanych producentów. Najważniejszymi produktami w tej grupie są czekany Grivel, Petzl czy innych światowych marek jak: Climbing Technology, Black Diamond i CAMP. Najpopularniejsze modele to czekan Alpin Tour i CAMP Neve.
Climbing Technology to marka z ponad trzydziestoletnią historią. Zajmuje się projektowaniem, tworzeniem oraz dystrybucją wysokiej jakości, niezawodnych sprzętów ochrony osobistej. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem produktów tego włoskiego producenta. Raki, uprzęże, kaski, czekany czy karabinki to tylko wybrany asortyment firmy.
Niezbędny w górach sprzęt, który stawia jakość i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, oferuje Grivel. Początki marki sięgają 1818 roku, kiedy to zapotrzebowanie na sprzęt wspinaczkowy stało się tak duże, że rodzinne przedsiębiorstwo Grivel zajmujące się na co dzień kowalstwem i produkcją narzędzi rolniczych zmieniło profil swojej działalności. Tworzone przez tę markę czekany, raki, kaski i inne akcesoria przydatne podczas turystyki zimowej czy letniej charakteryzuje wysoka jakość oraz design przekładający się na zadowolenie z użytkowania.
Jeśli szukasz czekana na lód, śnieg i trudne górskie warunki, weź też pod uwagę propozycje Salewy. Ponad osiemdziesiąt lat tradycji w dostarczaniu sprzętów dla miłośników turystyki górskiej o każdej porze roku oznacza tysiące usatysfakcjonowanych z dokonanego wyboru użytkowników. Z pewnością nie pożałujesz wyboru czekana, raków czy kasku tej włoskiej marki. Salewa oferuje także takie akcesoria jak plecaki czy namioty oraz odzież i obuwie outdoorowe.