Skarpety w góry, czyli skarpety Smartwool!
Branża

Skarpety w góry, czyli skarpety Smartwool!

Marcin Nowak / 15 listopada 2018

W swojej pracy nie raz spotkałem się z pytaniem dotyczącym tego, jakie skarpety w góry winien wybrać ten, który wybrać się w nie zamierza. I na przestrzeni lat, niemalże dekady, miałem okazję na własnej skórze sprawdzić, co każdy (no dobra, prawie każdy) producent ma do zaoferowania. Syntetyki, mixy bawełny, mixy wełny, a nawet Polartec Power Stretch – to wszystko lądowało na moich stopach i śmiało mogę powiedzieć, że z wielu z tych skarpet byłem zadowolony.

Do czasu. Kiedy „technologia” nowozelandzkich merynosów zawitała do polskich sklepów mój sceptycyzm brał górę. „Wełna?” – pytałem sam siebie. To, co na pierwszy rzut oka zdawało się być rozwiązaniem absolutnie przestarzałym, nagle zawładnęło rynkiem branży outdoorowej. Moim sercem też.

W tym wpisie chciałbym pokrótce przypomnieć Ci czym jest wełna merino i opowiedzieć o tym, jak z sceptyka wyrósł miłośnik skarpet Smartwool (poznaj markę) . Postaram się też przeprowadzić ciebie przez gąszcz modeli skarpet dostępnych w naszym sklepie.

Co jest najlepsze i dlaczego jest to merino

Wełna merino nie ma sobie równych. To jedyne takie włókno, które w porównaniu z syntetykami ma relatywnie niską wagę, zapewnia ochronę przed przykrymi zapachami, świetnie radzi sobie z wilgocią, jest ciepłe i nie przegrzeje twojego organizmu, nawet w warunkach podwyższonej aktywności. O tym jak wełna merino zachowuje się podczas wysokich temperatur, przeczytasz na naszym blogu w artykule Beaty, która wełnę merino zabrała ze sobą do Izraela – zobacz tutaj.

Dlaczego warto wybrać Smartwool

Smartwool powstał 25 lat temu i jako pierwsza marka zastosował wełnę merino w skarpetach. Wszystko po to, żeby przebywać w outdoorze częściej i dłużej, bez zmarzniętych palców podczas jazdy na nartach czy trekkingu. Od ćwierć wieku udoskonalają serie swoich skarpet, cały czas przesuwając granice możliwości tego wspaniałego surowca. Dzięki temu możesz korzystać z dobrodziejstw wełny merino dosłownie wszędzie, poczynając od biura w centrum miasta, a kończąc na ośmiotysięcznych szczytach Himalajów.

Skarpety merino, czyli skarpety z „mądrej” wełny

Skarpety Smartwool były pierwszymi wykonanymi z wełny, które trafiły na moje stopy. Gwoli ścisłości, były to klasyczne wełniane skarpety z płaskimi szwami, sięgające powyżej kostki z miękkim, puchatym spodem Hike Medium Crew – wypisz, wymaluj, idealne skarpety w góry. Tak jak pisałem na wstępie – byłem nastawiony do nich sceptycznie, niemalże pesymistycznie. Nie chciałem uwierzyć w zapewnienia producenta, który twierdził, że skarpety merino nie łapią zapachów, nie drapią i nie przegrzewają. Do cudu brakowało tylko tego, żeby same się prały.

Spełnione obietnice

Skarpety założyłem na stopy z zamiarem użycia w odrobinę bardziej wymagających warunkach. Moim ogromnym zaskoczeniem był zapach, a w zasadzie jego brak. Zaskoczenie było tym większe, że skarpet używałem w gumowcach, na dość stromych i ośnieżonych podejściach i w jaskiniach Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Zdarzyło mi się przeprowadzić niechlubny eksperyment, podczas którego powyższe skarpety nosiłem przez 5 dni podczas wypadu w Gorce i Pieniny – śmiało mógłbym nosić je jeszcze przez 2 dni.

Wygoda i ciepło na każdej przygodzie (fot. Smartwool)

Znajdź swoją parę!

Żeby skarpety dawały 100% satysfakcji trzeba je umiejętnie dobrać. Smartwool rozróżnia skarpety na grupy, tak żeby ułatwić ci wybór konkretnego modelu dla twoich ulubionych outdoorowych aktywności.

PhD Pro

Niekwestionowany top wśród wszystkich linii skarpet termoaktywnych. Projektowane z myślą o najbardziej ambitnych narciarzach i alpinistach skarpety termoaktywne Smartwool PhD Pro to gwarancja wytrzymałości, wygody i wydajności. Seria PhD Pro tworzona jest ze sportowcami, więc możesz mieć pewność, że na stopie masz prawdziwy majstersztyk. Jeżeli szukasz skarpet narciarskich na ekstremalne wypady skiturowe lub masz w planach ciężkie, zimowe wspinanie, to seria PhD Pro jest dla ciebie.

Skarpety narciarskie i alpinistyczne tej serii są projektowane z ikonami świata outdoorowego. Jeżeli wybierzesz skarpetę PhD Pro Approach, to możesz mieć pewność, że to profesjonalny sprzęt, który stworzony został we współpracy z Conradem Ankerem – jednym z najważniejszych amerykańskich wspinaczy.

Skarpety Smartwool i Kalen Thorien (ambasadorka marki, narciarka ekstremalna; fot. Smartwool)

PhD

Linia skarpet termoaktywnych pokrywająca niemalże wszystkie aktywności. Skarpety z serii PhD naszpikowane są innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak technologia Indestructawool™, która odpowiada za zwiększoną wytrzymałość skarpet, czy system 4 Degree™ Elite Fit, dzięki któremu skarpety są dobrze dopasowane do stopy, nie obracają się i nie powodują zbędnego ucisku. Ogromna kolekcja tej serii pokrywa skarpety biegowe, narciarskie, trekkignowe i hikingowe.

Moim faworytem wśród skarpet biegowych jest PhD Run Ultralight Mini, w których przebiegłem Maraton Gór Stołowych w wersji Light. Na trasie towarzyszyły mi zmienne warunki pogodowe, a po odcinku, podczas którego łatwiej było biec w wodzie niż poza nią, skarpety wyschły bardzo szybko. Co najważniejsze, do mety dobiegłem bez odcisków.

Classic

Seria, której początki sięgają 1994 roku. W mojej ocenie najbardziej komfortowe skarpety. Prosta konstrukcja i design, to tylko pozory. Skarpety te to wciąż najpopularniejsza i najwygodniejsza linia w kolekcji Smartwoola. Płaski szew przy palcach, miękkość i elastyczny mankiet skarpety sprawiają, że nie chce się ich ściągnąć ze swoich stóp. Dla mnie samego to idealne skarpety w góry. Najlepsze skarpety na lato? Hike Ultralight. Ciepłe skarpety zimowe? Hike Heavy Crew. Skarpety zimowe, na warunki skrajnie ekstremalne? Mountaneering Extra Heavy. Na każdą ewentualność są skarpety Smartwool!

Modelem dominującym w mojej szufladzie jest Hike Medium Crew. Z racji tego, że buty za kostkę noszę w jesienno-zimową niepogodę mój wybór padł na model pośredni. I kiedy piszę, że „mediumy” dominują w mojej garderobie, to znaczy, że mam ich aż dwie pary. Nawet na kilkudniowym wypadzie, kiedy rozbijam się po schroniskach, to ilość absolutnie wystarczająca. Po całodniowym hikingu jedną parę suszę/wietrzę, a drugą wciągam na stopy. Co ciekawe, jedną parę mam już 9 lat, a drugą zakupiłem w zeszłym roku – co do trwałości nie mam żadnych zastrzeżeń. Starsza para straciła trochę na elastyczności i szybciej łapie zapachy. Tak czy inaczej, jak na 9 lat, to imponujący wynik.

Smartwool – nie tylko skarpety w góry

Skarpety Smartwool to nie tylko skarpety w góry. To również serie casualowych, kolorowych skarpet, które będą stanowić doskonałe uzupełnienie, do jeansu, tweedowej kamizelki czy nawet garnituru. Pomimo tego, że są to serie do codziennego użytku, to modele Saturnsphere, Margarita czy Diamond Jim polecają się też na wypady poza miasto. Nie dość, że wygodnie, to i stylowo!

Nie tylko skarpety outdoor. Smartwool to także kolorowy produkty lifestyle (fot. Smartwool)

Skarpety wełniane dla pań i dla panów

Skarpety Smartwool są produkowane w wersjach damskich i męskich. Przy czym warto zaznaczyć, że rozróżnienie nie polega tylko i wyłącznie na tym, że są to skarpetki kolorowe w barwach odpowiednich dla kobiet i mężczyzn. Skarpety damskie są węższe i mają płytszą piętę, a męskie są szersze z pogłębioną piętą.

Amortyzacja i wysokość skarpet

Którą „grubość” skarpety w góry powinieneś wybrać? Jak można zauważyć, w większości modeli istnieje rozróżnienie na kilka wariantów takich jak: Ultralight, Light, Medium, Heavy lub Extra Heavy. Nie służą jedynie określeniu ciepłoty skarpet. To również parametr odpowiadający za amortyzację w skarpetach górskich np. w serii Hike. Przed tobą legenda, która wskaże ci właściwy wybór.

  • Ultralight – absolutne minimum pomiędzy stopą, a butem; ideał na gorące lato
  • Light – optymalna amortyzacja na zróżnicowany teren w ciepły dzień
  • Medium – więcej amortyzacji na dłuższe wycieczki w chłodniejsze dni
  • Heavy – na długie trekkingi i niskie temperatury; klasyczna skarpeta zimowa
  • Extra Heavy – najgrubsza i najcieplejsza wersja; na najbardziej wymagające warunki

Skarpety górskie Smartwoool mają też kilka wariantów wysokości. Wyboru możesz dokonać z wariantów takich jak:

  • micro
  • mini
  • mid crew
  • crew
  • over-the-calf.

Zobacz na infografice dokąd sięga każdy z nich i wybierz odpowiedią wysokość skarpet dla siebie.

Jak prać skarpety Smartwool

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że merino nie trzeba prać tak często, co oznacza, że oszczędzasz wodę i środowisko. Ale prać trzeba, chociażby żeby przedłużyć żywotność samego włókna. O to kilka wskazówek, jak zrobić to najlepiej.

  • skarpety wywróć na lewą stronę i umieść je w pralce/misce,
  • używaj zimnej lub ciepłej wody (maks. 30°C),
  • stosuj delikatne środki piorące i unikaj wybielaczy (niszczą włókna merino) i zmiękczaczy, które upośledzająnaturalne zdolności wełny merino do odprowadzania wilgoci i termoregulacji,
  • nie wykręcaj, stosuj delikatne wirowanie,
  • wełnę merino można suszyć w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze, ale najlepiej jest suszyć merino na płasko, dzięki czemu włókno nie wyciągnie się i zachowa swój pierwotny kształt.

Wydawać by się mogło, że to tylko skarpety, że wybór jest tak prosty, jak to, czy jechać w góry, czy nie jechać. Ale im bardziej doświadczony jesteś w górskich eskapadach, tym lepsze masz pojęcie o swym sprzęcie i o tym, czego od niego wymagasz. Nawet niuanse między modelami skarpet zaczynają mieć znaczenie. Smartwool wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi outdooru i proponuje męskie oraz damskie skarpety merino, które zadowolą nawet najbardziej wymagających i wybrednych entuzjastów wszelakich górskich aktywności. Mam nadzieję, że mój wpis chociaż trochę przybliżył cię do wyboru skarpet, które już za moment wyruszą z tobą, by towarzyszyć ci w twoich przygodach. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.