Evolv – co to za marka
kobieta wspinająca się w skałach
Branża

Evolv – co to za marka

Beata Nawrotkiewicz / 17 grudnia 2022

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Zdaje się, że ta maksyma najlepiej oddaje myśli twórców marki Evolv, dla których ewolucja oznacza progres i jest słowem-kluczem. Dlatego za swój cel marka uznała rozwój butów wspinaczkowych, które pomogą wspinaczom na całym świecie w osiąganiu najambitniejszych celów. 

Marka Evolv działa od 2003 roku, a jej początki to… garaż i ręcznie robione przez właścicieli firmy buty do wspinaczki. Tak powstawały pierwsze modele spod znaku Evolv: buty Kaos i Bandit. Pomysł na firmę był prosty – stworzyć buty wspinaczkowe, które pokochają różni wspinacze, które staną się najlepsze na świecie. Dwie dekady rozwoju marki i nieustannego ulepszania produktów, wsłuchiwania się w opinie wspinaczy sprawiły, że buty wspinaczkowe Evolv są cenione na całym świecie zarówno przez rekreacyjnych wspinaczy, jak i profesjonalistów. Każdy model butów wspinaczkowych powstaje w ramach współpracy projektantów, wspinaczy i specjalistów od rozwoju produktu. Dzięki temu są sprawdzane na wielu różnych poziomach. 

Kliknij i poznaj produkty –> Evolv.

buty evolv
Evolv buty wspinaczkowe na ściankę i w skały (fot. Evolv)

Team Evolv

Testerami nowych modeli butów marki Evolv są wspinacze, którzy jeżdżą po całym świecie, szukają wymagających baldów i trudnych dróg. Tam testują, jak w praktyce sprawdzają się zaprojektowane buty wspinaczkowe, a przede wszystkim ich ulepszenia i zastosowane nowe rozwiązania. Team Evolv jest bardzo różnorodny, należą do niego boulderowcy, wspinacze sportowi, tradowi, alpiniści, pochodzący z wielu regionów. Jak sami mówią taka różnorodność pozwala patrzeć na rzeczy z różnych perspektywy, przygotowywać i doskonalić produkty, by potem użytkownicy mogli tak samo mierzyć się z wyzwaniami, jakie przed nimi stoją i w rezultacie ulepszać swoje wspinanie.

Evolv Shaman 

Ten model to jedna z legend w portfolio marki. Za powstaniem butów Shaman stoi Chris Sharma, który przez dekadę był kimś więcej niż tylko ambasadorem marki Evolv. Osobiście doradzał projektantom w ulepszaniu butów, przekazywał uwagi z ich użytkowania podczas swoich wspinaczek. We współpracy z Chrisem Sharmą powstało kilka modeli butów wspinaczkowych sygnowanych nazwiskiem wspinacza. Do dziś w ofercie jest legendarny Shaman – buty, w których Sharma pokonał takie drogi jak Fight or flight (9b), La Dura Dura (9b+) czy Alasha (9a).

zdjęcie od góry na wspinającą się osobę, która trzyma się tylko na rękach
Cenione przez bulderowców buty wspinaczkowe Evolv (fot. Evolv)

Model ten ma już ponad 10-letnią historię i nadal jest rozwijany. Shaman to but wspinaczkowy, który ma agresywny kształt i jest mocno wygięty. Pozwala na precyzyjną pracę stóp. Znakomicie sprawdzi się na przewieszonych drogach czy to sztucznych, czy w skałach. Podeszwę Shamana dopasowano do stawania na krawądkach. Jednocześnie specjalnie zaprojektowany przód butów sprawia, że podwinięte palce są wygodnie ułożone Cholewka Shamana jest syntetyczna (wegańska), dzięki czemu nie rozciąga się w trakcie użytkowania. Buty Shaman występują w dwóch rodzajach zapięć: łatwych do regulacji rzepów Velcro® oraz precyzyjnie dopasowujących sznurówek. 

Podeszwa Trax®

Jednym z sekretów niezwykłej popularności butów Evolv jest podeszwa. Guma Trax® stworzona została we współpracy z naukowcami, by dać w rezultacie to, na co liczą wspinacze: niezwykłe tarcie. Niezależnie od tego czy to wspinanie treningowe na ścianie, czy może „życiówka” na najważniejszych drogach i baldach. Przyczepność, którą daje Trax® idzie w parze z wydajnością i trwałością. Evolv proponuje cztery główne odmiany gumy: 

  • Trax® Enduro stosowana jest w podeszwach butów podejściowych, 
  • Trax® GT to specjalna guma, która nie pozostawia śladów na skałach, 
  • Trax® SAS to najbardziej lepka z dostępnych podeszw, sprawdzi się zarówno na ściance, jak i w skałach,
  • Trax® XE (Xtra Edge) ta podeszwa zapewni ci solidną przyczepność na najmniejszych krawądkach.

Zobacz męskie buty wspinaczkowe z podeszwą TRAX (kliknij tutaj) lub sprawdź modele damskich butów wspinaczkowych z gumą TRAX (pod tym linkiem).

W parze z tworzywem idą także rozwiązania projektowe. Jednym z nich jest budowa VTR (Variable Thickness Rand), czyli nierównomierna grubość gumowego rantu otaczającego buty. W miejscach, w których guma ściera się najbardziej (np. na czubkach) jest jej najwięcej, by zapewnić długą trwałość podeszwy. Cieńsza warstwa w miejscach o niższym zużyciu wpływa na ciężar buta bez obniżania komfortu i czasu ich użytkowania.  

podeszwa butów wspinaczkowych konstrukcja evolv
VTR – rozkład grubości gumy w butach Evolv (źródło: evolvsports.com)

Skórzane czy syntetyczne buty do wspinaczki

Buty Evolv w zależności od modelu mają cholewkę z naturalnej skóry bądź syntetyczną (te są wegańskie). Każde z rozwiązań ma swoją charakterystykę, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze butów wspinaczkowych.

Oba materiały będą się rozciągały (stąd niekiedy aż przesadny wybór zbyt małych butów). Jednak różnica polega na tym, że cholewka syntetyczna rozciąga się pod wpływem naturalnego ciepła ciała, a po użytkowaniu – kurczy się, bo materiał jest rozciągliwy. Tego rodzaju cholewka zachowa swoją integralność niezależnie od czasu użytkowania. Skóra naturalna rozciąga się w czasie i jest to proces postępujący. Plusem jest coraz wygodniejsze zakładanie butów, które z czasem dopasowują się do nogi wspinacza. 


Evolv buty wspinaczkowe to najbardziej rozpoznawalny produkt marki. Jednak, by zaspokajać potrzeby nowej generacji wspinaczy Evolv prezentuje nowe produkty, do których należą crashpady, chwytotablice treningowe, woreczki na magnezję i buty podejściowe.

Sprawdź buty wspinaczkowe Evolv damskie i buty wspinaczkowe Evolv męskie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.