Co zabrać na kemping
Porady

Co zabrać na kemping

Redakcja skalnik.pl / 26 lipca 2020

Pierwszy raz w życiu będziesz spać pod namiotem? Myślisz, co zabrać na camping? Nie wiesz, czy warto inwestować w meble turystyczne? Sprawdź poniższą listę, aby nie zapomnieć niczego ważnego.

Od minimalistycznych baz studenckich po luksusowo zorganizowane pola – nocleg pod namiotem niejedno ma imię. Jeśli więc wybierasz się na kemping, sprawdź najpierw, jak konkretnie wyposażone jest miejsce, gdzie jedziesz. Na tej podstawie łatwiej Ci będzie zdecydować, co zabrać na camping.

Kemping ze znajomymi
Co zabrać na kemping ze znajomymi? Aby nie zapomnieć niczego ważnego, warto wcześniej przygotować listę rzeczy do wzięcia (fot. Sea to Summit)

Camping – odpocznij na łonie natury

Co zabrać na kemping? Zacząć trzeba oczywiście od zorganizowania wygodnego i ciepłego noclegu. Potrzebne Ci zatem będą:

– namiot;

– śpiwór (możesz wybrać cieplejszy i lżejszy śpiwór puchowy lub tańszy syntetyczny);

– karimata / mata samopompująca / materac turystyczny – każde z tych rozwiązań odizoluje Cię od chłodnego i twardego podłoża.

Alternatywnym sposobem na nocleg pod namiotem jest lekkie i składane łóżko polowe. Oczywiście, to propozycja tylko dla osób, które na camping wybierają się samochodem i planują spędzić więcej czasu w jednym miejscu. Na taki wyjazd możesz zabrać duży namiot, w którym łóżko polowe zmieści się bez problemu. Takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się urokami biwakowania także osobom, które mają na przykład problemy z poruszaniem.

Łóżko polowe Naturehike
Składane i lekkie łóżko polowe przyda się także w ciągu dnia (fot. Naturehike)

Jeśli miejsce do spania masz już zorganizowane, zbierz rzeczy potrzebne do  pielęgnacji. Na camping dobrym wyborem będzie ręcznik z mikrofibry, który składa się do niewielkich rozmiarów i szybko schnie. Oprócz podstawowych kosmetyków zapakuj koniecznie krem przeciwsłoneczny. Przyda się także środek odstraszający komary i kleszcze.

Na kemping warto zabrać ze sobą także podstawową apteczkę turystyczną. Nie zajmie ona wiele miejsca w plecaku, a pozwoli udzielić pierwszej pomocy w razie drobnego urazu.

Ręcznik z mikrofibry Sea to Summit
Ręcznik z mikrofibry szybko schnie, a po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca (fot. Sea to Summit)

Co zabrać na camping?

Rzeczy do spania i higieny odhaczone? Co zabrać na kemping oprócz tego? Na pewno przyda się sprzęt, który pozwoli Ci przygotować ciepły posiłek o każdej porze i w każdym miejscu.

Kompletowanie sprzętu rozpocznij od kuchenki turystycznej. Ten praktyczny sprzęt obdaruje Cię wolnością i samowystarczalnością. Wśród polskich turystów zdecydowanie największą popularnością cieszy się kuchenka turystyczna na gaz. Jej zalety to kompaktowe rozmiary, niska waga oraz prosty montaż. Bez problemu zakupisz też w każdym sklepie outdoorowym pasujący do niej kartusz gazowy.

Na wielodniowe trekkingi najlepsza jest kompaktowa kuchenka turystyczna. Na bardziej stacjonarny camping możesz jednak spokojnie wybrać większy model o stabilniejszej konstrukcji.

Co zabrać na kemping oprócz kuchenki turystycznej i kartusza z gazem (lub innego paliwa), aby móc cieszyć się gorącym i smacznym posiłkiem? Potrzebny będzie jeszcze oczywiście zestaw naczyń turystycznych.

Optimus - kuchenka turystyczna, kartusz i zestaw naczyń turystycznych
Kuchenka turystyczna, kartusz i zestaw naczyń – taki komplet pozwoli Ci przygotować ciepły posiłek o dowolnej porze (fot. Optimus)

W szerokiej ofercie producentów każdy znajdzie coś dla siebie. Od prostych, jednoosobowych menażek przez dwuosobowy zestaw naczyń turystycznych po rozbudowany komplet, który pozwoli szybko przygotować posiłek dla całej rodziny.

Naczynia turystyczne na camping są najczęściej wykonywane z aluminium lub tytanu. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale za to naczynia z tytanu są lżejsze i bardziej wytrzymałe. Wybierając zestaw naczyń turystycznych, zastanów się więc, jak często planujesz go używać i czy będziesz go nosić w plecaku czy jedynie wozić w aucie. Co ważne, zestaw naczyń turystycznych jest projektowany tak, by poszczególne elementy można było włożyć jeden w drugi.

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała australijska marka Sea to Summit, która produkuje naczynia z silikonu. Dzięki temu naczynia można złożyć do naprawdę minimalnych rozmiarów. 

Sea to Summit - naczynia z silikonu
Naczynia z silikonu po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca (fot. Sea to Summit)

Jeśli chcesz gotować i jeść w bardziej komfortowych warunkach, zabierz ze sobą krzesło turystyczne. Twój kręgosłup na pewno Ci za to podziękuje.

Meble kempingowe są zazwyczaj projektowane tak, aby były lekkie, wytrzymałe i nie zajmowały wiele miejsca po złożeniu. Nie inaczej jest z krzesłami turystycznymi. Dla przykładu składane krzesło turystyczne Naturehike jest wykonane z odpornego na przetarcia materiału Oxford o dużej gęstości.

Na kemping możesz wybrać minimalistyczne krzesełko lub wygodne krzesło turystyczne z oparciem i drewnianymi podłokietnikami. Niezależnie od tego, jaki wariant Ci bardziej odpowiada, zwróć uwagę na to, by krzesło miało stabilną konstrukcję. Po dniu pełnym wrażeń nie chcesz przecież walczyć z chwiejącym się krzesłem, tylko wygodnie usiąść i odpocząć.

Krzesło turystyczne
Gorący napój na wygodnym krześle to idealny początek lub zakończenie dnia na campingu (fot. akspiel, Pixabay )

Jakie inne meble kempingowe przydadzą się na polu namiotowym?

Meble campingowe stanowią bardzo szeroką kategorią. Co wybrać na camping? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z campingiem, zaopatrz się we wspomniane wyżej krzesło turystyczne. Jeżeli po pierwszym wyjeździe okaże się, że camping to coś dla Ciebie, dokup inne meble turystyczne.

Większy komfort na kempingu zapewni Ci stabilny i szybki w rozkładaniu stolik turystyczny. Możesz wybrać minimalistyczne meble kempingowe lub duży stół turystyczny, przy którym zmieści się cała rodzina.

Stolik turystyczny przyda się przede wszystkim w trakcie przygotowywania oraz jedzenia posiłku. Możesz na nim postawić garnek z zagotowaną wodą lub kubek ze świeżo zaparzoną kawą i nie obawiać się, że ktoś przypadkiem potrąci naczynie. Co ciekawe, niektóre modele stolików mają nawet specjalne wgłębienia na menażki i kubki.

Stół turystyczny projektowany przez Naturehike jest wyposażony także w wygodny pokrowiec, który ułatwia transport.

Stolik turystyczny Naturehike
Na stoliku turystycznym wszystkie potrzebne rzeczy będą bezpieczne (fot. Naturehike)

Wybierając meble turystyczne zwróć uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane. Powinny one wytrzymywać duże obciążenia i być odporne także na nieco mniej korzystne warunki pogodowe.  

Dobrym uzupełnieniem stolika jest lekka i poręczna lampa kempingowa. Przedłuży ona Twój obozowy dzień, pozwalając przygotować posiłek także po zmierzchu. Lampa kempingowa to też najlepszy przyjaciel miłośników długich nocnych pogaduszek.

Lampa kempingowa, którą znajdziesz między innymi w ofercie marki Black Diamond, jest zazwyczaj wyposażona w zaczepy i uchwyty. Pozwalają one zawiesić lampę w namiocie lub na gałęzi. Niektóre modele mają także rozkładane nóżki.

Odpowiednie wyposażenie na camping pozwoli Ci cieszyć się niezależnością i komfortem na łonie natury. Mając kuchenkę gazową, kartusz oraz zestaw naczyń turystycznych, możesz przygotować ciepły posiłek o dowolnej porze. Lekkie i wytrzymałe meble kempingowe, takie jak krzesło i stolik turystyczny, sprawią natomiast, że wyjazd na kemping będziesz wspominać jeszcze milej. 

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.