Co zabrać do plecaka podczas wyprawy w góry
co zabrać do plecaka
Porady

Co zabrać do plecaka podczas wyprawy w góry

Redakcja skalnik.pl / 23 stycznia 2016

Każdy z nas kocha wyprawy w góry. Te niższe i te całkiem wysokie i niedostępne. Często wybieramy się w teren na wiele dni, będąc daleko od cywilizacji. Przed taką wyprawą należy dokładnie zastanowić się co będzie potrzebne i niezbędne by w sposób komfortowy i bezpieczny przeżyć przygodę w terenie. Poniższy artykuł pomoże Wam zapoznać się z niezbędnymi akcesoriami i sprzętem , który przyda się podczas górskiej wędrówki.

Odzież

bielizna termoaktywnaPodczas wyprawy trekkingowej w góry, wspinaczki lub choćby jednodniowej wycieczki odpowiednie ubranie doskonale ochroni Was przed zmiennymi i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu powinniście ubierać się warstwowo. Pierwszą najważniejszą warstwą będzie bielizna termoaktywna. Obecnie stosuje się dwie jej odmiany: pierwszą z nich jest bielizna wykonana z naturalnej wełny merino. Jest lekka, ciepła, chroni przed promieniowaniem UV. Jej bardzo ważną zaletą jest odporność na przyjmowane  zapachy. Drugą są produkty wykonane z materiałów syntetycznych. Dobrze oddychające i transportujące wilgoć na zewnątrz. Bieliznę syntetyczną produkuje się także ze specjalnych włókien dogrzewających. Produkty te przydatne są w warunkach zimowych.

Druga warstwą będzie kurtka wykonana z materiałów Polartec® w jego klasycznej odmianie, która jest lekka, przyjemna w dotyku, zapewnia doskonałą izolację termiczną. Osobiście polecam kurtki wykonane w technologii Polartec®Powerstretch. Dzianina tego typu jest porównywana przez użytkowników do drugiej skóry. Świetnie oddycha, jest lekka. Zewnętrzna strona tej tkaniny wykończona  nylonem jest śliska, odporna na  uszkodzenia, noszona przez wiele lat nie zmienia swoich walorów. Wewnętrzna jej strona natomiast jest delikatna, miła utrzymuje komfort termiczny oraz właściwy mikroklimat. Kurtki z Polartec®Powerstretch szczególnie dobrze sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach terenowych i klimatycznych. Produkty wykonane w tej technologii, często są bardziej techniczne, mają profilowane rękawy, oraz kształt który zapewnia jak najlepsze przyleganie produktu do ciała. Trzecia warstwą są kurtki i spodnie membranowe nieprzemakalne, dobrze oddychające i nieprzewiewne. Zabezpieczenie przed przemoczeniem pierwszych dwóch warstw odzieży jest bardzo ważne. Mokra odzież kilkukrotnie szybciej wychładza organizm.

sprzęt_do_gotowaniaSprzęt biwakowy

Ważnym uzupełnieniem ekwipunku na wyprawie w góry będzie sprzęt biwakowy, na który składa się sprzęt do gotowania, termos, dobry śpiwór, mata samopompująca lub karimata. Obecnie na rynku outdoorowym funkcjonuje wiele firm zajmujących się produkcja sprzętu do gotowania. Liderem w produkcji jest marka Primus. W ofercie tej marki znajdziecie lekkie palniki gazowe, garnki oraz różnej pojemności termosy i kubki termiczne. Do spania w warunkach górskich polecam stosowanie mat samopompujących lub lekkich materacyków wielokomorowych. Produkty te zdecydowanie najlepiej izolują od podłoża. Wśród ogromnego wyboru śpiworów polecam zastanowienie się nad wyborem wyrobów, z ociepliną z naturalnego puchu. Naturalny puch jest bardzo lekki, daje się  mocno skompresować. Najważniejszą jednak cechą naturalnego puchu są jego niespotykane parametry termoizolacyjne. Ważne jest, by w zależności od warunków biwakowych i temperatury wybrać odpowiedni śpiwór, który zapewni pożądany komfort temperaturowy.

żywność liofilizowanaJedzenie

Świetnym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych porcji pożywienia liofilizowanego. Saszetki o wadze  około 100g zawierają pełnowartościowy posiłek. Wystarczy taka porcje zalać  gorąca wodą, by po kilku minutach delektować się pożywnym wytrawnym lub słodkim posiłkiem ;-). Doskonałe produkty liofilizowane dostępne są w ofercie polskiej marki Lyofood i Lyo Expedition. Nie zapomnijcie o czymś słodkim. Lekki batonik zawiera w sobie dużo energii potrzebnej podczas ekstremalnego wysiłku.

apteczkaBezpieczeństwo

Ważnym uzupełnieniem plecakowych akcesoriów jest mała apteczka. W sklepach turystycznych kupicie gotowe zestawy LifeSystems. W apteczce znajdują się podstawowe akcesoria opatrunkowe, nożyczki, rękawiczki etc. Dodatkowo zabierzcie ze sobą jakieś leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Przydatne są także preparaty przeciwbiegunkowe oraz w razie potrzeby tabletki do uzdatniania wody.

W warunkach zimowych pomyślcie o podstawowym ekwipunku lawinowym. W postaci detektora lawinowego, sondy lawinowej i lekkiej łopatki lawinowej. Nigdy nie wiecie co może Was spotkać. Zawsze lepiej mieć ten bardzo ważny i podstawowy sprzęt. Nie zapominajcie także o rakach, które ułatwiają podejścia na oblodzonych szlakach, a w terenie mocno eksponowanym są nieodzownym elementem zabezpieczenia. Do osobistego sprzętu zabezpieczającego należą także czekan oraz kask, chroniący głowę.

 

Zapewne w tak krótkim tekście ciężko opisać wszystkie potrzebne i „niepotrzebne” akcesoria. Mam nadzieję, że pomogłem Wam zapoznać się z podstawowym ekwipunkiem , który powinien znaleźć się w plecaku wyprawowym. Jeśli macie dodatkowe pytania i chcecie dokonać zakupów niezbędnych elementów górskiego wyposażenia, zapraszam Was do stacjonarnych sklepów Skalnik lub do sklepu internetowego Skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.