Co pić w górach? [przepis na izotonik]
Porady

Co pić w górach? [przepis na izotonik]

Natalia Tkacz / 11 czerwca 2021

W co zabrać wodę w góry – to odwieczny dylemat każdego piechura, który należycie przygotowuje się do wyruszenia na szlak. W końcu wymogów do spełnienia jest kilka: plecak ma być lekki, organizm nawodniony, a turysta zadowolony. Z tego artykułu dowiesz się co pić w górach i poznasz przepis na domowy napój izotoniczny.

Nosić na plecach cały zapas napojów? A może wystarczy pusta butelka wielorazowa, na przykład taka, jak wykonany z tritanu Nalgene, którego napełnisz na trasie wodą z górskiego strumienia? W tym artykule przyjrzymy się sprawdzonym patentom na transportowanie napojów oraz rozpatrzymy kilka możliwości zaopatrywania się w wodę bezpośrednio na szlaku. No to w drogę!

Nawadnianie w górach – jak to zorganizować?

Zakłada się, że podczas całodniowego trekkingu lub wspinaczki, niezależnie od pory roku, dorosła osoba powinna wypić minimum 4 litry napojów. To dość dużo zważywszy na to, że jesteśmy przyzwyczajeni do zabierania całości picia z nizin i dźwigania npojów w plecaku przez cały czas trwania wycieczki. Jak ograniczyć ciężar naszego bagażu, nie rezygnując z przyjmowania optymalnej ilości płynów?

butelka stalowa turystyczna
Wszyscy mówią, że w górach trzeba dużo pić. Nie zawsze jest to proste. Wodę trzeba transportować lub pozyskiwać w napotkanych miejscach. (fot. Hydroflask)

Zanim wyruszysz w góry

Pij dużo, jeszcze zanim wyruszysz na szlak! Postaw przy łóżku litrowy termos wypełniony domowym izotonikiem, czyli ciepłą wodą z cytryną i miodem lub butelkę z wodą wymieszaną z izotonikiem. Przepis na domowy izotonik znajdziesz na końcu tego artykułu.

Tuż po przebudzeniu, małymi łykami wypij pierwsze 0,5 litra takiej mikstury, a zanim wyjdziesz z domu, postaraj się osuszyć ją do dna. Tym sposobem dajesz ciału niezłego, energetycznego kopa i porcję wody już na samym starcie wycieczki!

Ile zabrać wody na szlak?

Zabierz na szlak jedynie litr wody do butelki wielorazowego użytku i spakuj do plecaka kilka saszetek/tabletek izotoniku. Wodę nabierzesz z górskiego strumienia lub w schronisku (o ile mijasz je na trasie). Unikaj czerpania wody ze zbiorników stojących np. Jezior oraz strumyków, płynących poniżej linii schronisk lub dużych pastwisk. Jeśli masz obawy przed spożywaniem wody z takich źródeł, koniecznie czytaj dalej – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Zostaw sobie zapas

Zostaw w samochodzie minimum litr wody lub termos z gorącą herbatą, abyś wiedział, że po zejściu z trasy możesz bez problemu uzupełnić wszelkie niedostatki w nawodnieniu organizmu.

Pożegnaj jednorazówki, postaw na butelki turystyczne!

Są lekkie, pojemne i trwałe. Dzięki możliwości łatwego umycia, nadają się zarówno do przechowywania czystej wody, lemoniady czy pełnego minerałów izotoniku. Jedna butelka turystyczna wystarczy Ci na kilka lat codziennego użytkowania i skutecznie pomoże zredukować ilość zużywanych butelek plastikowych jednorazowych. Możesz wybierać spośród modeli z wygodnym ustnikiem, silikonowym korkiem lub klasycznym, zakręcanym otworem wlotowym.

butelka wielorazowa nalgene butelka turystyczna
Butelki turystyczne – na przykład butelki Nalgene – to świetny i ekologiczny partner na każdej wędrówce.
(fot. Sławek Nosal)

Wszystkie butelki turystyczne dostępne w sklepie Skalnik są wykonane z materiałów wolnych od BPA, ftalanów i innych, toksycznych substancji. Do wyboru masz butelki o różnej pojemności i kształcie. Jesteś wielbicielem klasyki, lubiącym ograniczać wagę swojego bagażu do minimum? Lekkie i trwałe butelki ze stali to coś w sam raz dla Ciebie! A może lepsza będzie butelka wykonana z przejrzystego, wytrzymałego tritanu?

Wybór jest ogromny, więc jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, to zajrzyj do wpisu, z którego dowiesz się jaką butelkę na wodę wybrać w góry.

​Butelka turystyczna zimą – ciekawe patenty

Co zrobić zimą, aby woda w Twoim bidonie nie zamieniła się w grzechoczące kostki lodu? Możesz zakupić do butelki specjalny pokrowiec termoizolacyjny. Szczelne butelki na wodę możesz także włożyć pomiędzy ubrania w swoim plecaku szczególnie, jeśli w przed wyjściem z domu nalejesz do nich ciepłej wody (uważaj z wrzątkiem – niektóre modele nie są dostosowane do płynów o wysokiej temperaturze).

Butelkę z ciepłą wodą warto wetknąć również ,,za pazuchę” szczególnie, gdy nosisz nieco obszerniejszą kurtkę. Ten patent idealnie sprawdza się podczas asekurowania partnera podczas wspinaczki – uprząż zatrzyma bidon z ciepłą wodą na swoim miejscu, a Ty zyskasz przyjemny termofor, ogrzewający klatkę piersiową. Taki patent na dogrzewanie, doskonale spisuje się również nocą – butelka turystyczna z ciepłą wodą, włożona do śpiwora to bardzo miła towarzyszka każdej, chłodnej nocy w górskim obozowisku. Co więcej, trzymając butelkę blisko ciała spowalniasz ochładzanie się wody, która nie zamarznie zimą w namiocie i będzie w sam raz do wypicia po przebudzeniu.

Zimą na szlaku nic nie sprawdza się tak dobrze jak termos wypełniony gorącą herbatą z miodem, która jest niezastąpiona w pokrzepieniu zarówno ciała, jak i ducha. Jeśli jednak chcesz mocno ograniczyć wagę swojego plecaka lub masz przy sobie kuchenkę turystyczną, zabranie w trasę lekkiej butelki wielorazowej do transportu małego zapasu wody, może okazać się bardziej zasadne.

termos esbit w góry
Zimą najlepszym rozwiązaniem i przyjacielem wędrowca, narciarza i alpinisty jest termos. (fot. Esbit)

Butelka z filtrem – zawsze czysta, zawsze zdrowa woda

Jeśli jesteś prawdziwym, outdoorowym minimalistą lub minimalistką, lubisz mieć lekki plecak, pełny portfel i czyste sumienie to bidon z filtrem jest właśnie dla Ciebie. Wystarczy znaleźć jakiekolwiek źródło wody – strumień, jeziorko a nawet większą kałużę, aby zyskać pyszną wodę, zdatną do picia! Dodatkowo, taka butelka nie skazuje Cię na kupowanie wody w jednorazowych butelkach – oszczędzasz pieniądze i nie zaśmiecasz środowiska.

Wybierasz się do Indii, Ameryki Południowej, a może weekendowy wypad w Bieszczady? Butelka na wodę z filtrem zaopatrzy Cię w czystą wodę pitną, gdziekolwiek poniesie Cię przygoda. Nano filtry z cząsteczkami glinu lub węgla, skutecznie oczyszczają płyny z wszelkich zanieczyszczeń i bakterii. Nie musisz obawiać się błotnistego posmaku, gdyż zastosowane technologie w dużej mierze pozbawiają wodę nieprzyjemnego smaku. Butelka filtrująca może mieć postać klasycznego bidonu, lub składanej, miękkiej konstrukcji, jaką posiada np. Butelka Be Free marki Katadyn, o pojemności 1 litra. Po opróżnieniu łatwo skompresujesz ją do niewielkich rozmiarów, przez co nie zajmie dużo miejsca w plecaku.

Po zakupie tego typu butelki koniecznie przeczytaj zalecenia producenta, odnośnie wymiany wkładu oczyszczającego wodę – filtr do butelki należy wymieniać po przefiltrowaniu określonej ilości płynów lub po ustalonym czasie użytkowania.

butelki turystyczne z filtrem
Butelka z filtrem – na przykład butelka LifeStraw – to zawsze bezpieczna dla zdrowia i czysta woda. (fot. LifeStraw)

Softflask – oszczędność miejsca w plecaku

Wyobraź sobie, że Twój bidon w magiczny sposób znika, zaraz po wypiciu napoju i nie zajmuje cennej przestrzeni w Twoim bagażu. Marzenia stają się rzeczywistością, gdy na szlak weźmiesz ze sobą miękki, wytrzymały bidon zwany softflaskiem.

Uwielbiają go biegacze, miłośnicy sky-runiningu czy trekkingów w stylu fast and light. Dzięki elastycznej formie łatwo dopasować go do niestandardowych kieszonek plecaka lub spodni, dlatego zmieścisz go dosłownie wszędzie. Dzięki bardzo zróżnicowanym pojemnościom (od 150ml do 2 litrów) tego typu miękki bidon możesz perfekcyjnie dopasować do potrzeb swojej outdoorowej aktywności. Po wypiciu wody lub izotonika zwijasz softflask w zgrabny rulonik i upychasz w najmniejszej kieszonce plecaka lub bluzy. Miękki, silikonowy korek ułatwia szybkie zaspokojenie pragnienia i jest szczelny po zamknięciu. Dylemat noszenia ze sobą dużych, pustych butelek właśnie odchodzi do lamusa.

Bukłak na wodę – woda na każde zawołanie

W górach ważne jest nie tylko to ile pijesz i co pijesz, ale również, w jaki sposób nawadniasz swój organizm. Kiedy czujesz pragnienie to znak, że nie sięgasz po napoje wystarczająco często. Podczas intensywnego wysiłku powinieneś pić wodę regularnie, małymi łykami. Bukłak będzie Twoim nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z pragnieniem! Wychodząca z niego rurka zakończona zamykanym, silikonowym ustnikiem pozwala na popijanie napoju co kilka-kilkanaście minut, bez konieczności organizowania czasochłonnego postoju i zdejmowania plecaka. To już praktycznie standard, że plecaki turystyczne i biegowe wyposażone są w specjalne otwory oraz system mocowania rurki w taki sposób, że zawsze będziesz miał ją w zasięgu ręki.

bukłaki hydrapak
Woda w bukłaku – picie zawsze w zasięgu ręki! (fot. HydraPak)

Takie bukłaki doskonale sprawdzają się nie tylko podczas trekkingu, ale również na treningach, zawodach biegowych oraz wyjazdach rowerowych. Zimą możesz zaopatrzyć swój egzemplarz w neoprenowy ochraniacz na rurkę, która zapobiegnie zamarzaniu wody. Aby mieć pewność, że zmrożona woda nie zatka przewodu do picia, po zaspokojeniu pragnienia dobrze jest dmuchnąć w rurkę bukłaka po to, aby wtłoczyć pozostałą w niej wodę z powrotem.

Jak dbać o swój bukłak, aby zawsze był czyściutki, suchutki i gotowy do drogi? W tym wpisie Marcin zdradza, jak czyścić bukłak.

 

Jak widzisz, sposobów na zaspokajanie pragnienia w górach jest sporo. Nie pozostaje nic innego jak wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twojemu stylowi podróżowania i przetestować go podczas kolejnej wizyty na szlaku. Pamiętaj – woda to życie, siła, moc i werwa! Dbaj o siebie i nawadniaj się, optymalnie.

Bonus: przepis na domowy izotonik

SKŁADNIKI:
– litr niegazowanej wody
– sok z jednej cytryny
– 4 płaskie łyżki miodu (ok. 80 g)
– szczypta soli

SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA:
składniki wymieszać, aż do rozpuszczenia miodu i soli

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.