Buty do biegania
Pasja

Buty do biegania

Dominik Marzec / 31 maja 2021

Do rozpoczęcia przygody z bieganiem nie potrzebujemy tony specjalistycznego sprzętu. Wystarczy komplet luźnej i wygodnej odzieży, para butów oraz odrobina motywacji do wyjścia na pobliską ścieżkę biegową.

Należy się jednak zastanowić, jakie buty do biegania wybrać, aby nieświadomie nie nabawić się przykrej kontuzji i aby pokonywanie kilometrów było komfortowe dla nas, dla naszych stóp i najzwyczajniej sprawiało przyjemność – bo o to właśnie w tym hobby chodzi. Niezależnie od tego, czy jesteśmy biegaczami początkującymi, czy weteranami, którzy już niejedne zawody w mieście czy po górach ukończyli.

Teren czy asfalt – jak dobrać buty do biegania

Określenie rodzaju nawierzchni po której najczęściej będziemy biegać to niezwykle ważna kwestia przy wyborze obuwia. Będzie to oczywiście pewnego stopnia uproszczenie, ale zarówno na rynku sprzętu biegowego, jak i w biegowym środowisku wykształciły się dwa podstawowe plemiona biegaczy. Pierwsi to biegacze terenowi – czyli miłośnicy trail runningu. Drudzy to biegacze asfaltowi – którzy preferują treningi po bardziej cywilizowanych, utwardzonych nawierzchniach. Buty biegowe dla jednych i drugich będą się różnić kilkoma zasadniczymi cechami:

Buty biegowe muszą zmierzyć się z różnymi warunkami i różnym terenem. (fot. Dynafit)

Buty do biegów górskich

Buty do biegania w terenie muszą przede wszystkim zapewnić odpowiednią stabilizację oraz przyczepność na trudnych, leśnych i górskich ścieżkach. Aby zabezpieczyć stopy przed rozmaitymi przeszkodami na szlaku, buty trail muszą posiadać szereg wzmocnień na cholewce oraz takie dodatki, jak twardy otok chroniący palce, czy sztywna płytka w śródpodeszwie, chroniąca przed uderzeniami w kamienie. Buty terenowe najczęściej pozbawione są dużej amortyzacji, ale większą wagę producenci przykładają tutaj do odpowiedniej podeszwy z bieżnikiem pozwalającym sprawne pokonywanie zróżnicowanych, naturalnych tras.

Producenci obuwia trailowego oferują modele do konkretnych warunków, takich jak przewaga błota, skał, czy wersje zimowe, aby biegacz mógł lepiej dobrać buty do specyfiki planowanej trasy. W kolekcjach butów biegowych powstają także dedykowane buty trailowe damskie o odpowiedniej dla kobiet rozmiarówce, profilu i kolorystyce.

Poznaj ofertę na buty trailowe damskie.

Lekkość, amortyzacja, solidna podeszwa i cholewka, która zniesie wiele – takie muszą być buty do biegów trail. (fot. Salomon)

Buty biegowe na asfalt

Buty do biegania po twardych nawierzchniach z uwagi na powtarzalność każdego kroku oraz twardość podłoża powinny posiadać duży stopień amortyzacji, aby uchronić nasze stopy przed wstrząsami i tysiącami jednostajnych uderzeń podczas „uklepywania asfaltu”. Podeszwy takich butów są bardziej płaskie od terenowych i posiadają zauważalnie mniej zarysowany bieżnik. Obuwie asfaltowe bywa dodatkowo wyprofilowane, aby ułatwiając przetaczanie się stopy z palców na piętę, biegacz mógł osiągać lepsze tempo podczas walki o kolejną życiówkę na dychę czy w płaskim maratonie.

Dynamikę takiego buta wydatnie poprawi również niższa waga, którą można osiągnąć przez zastosowanie cieńszej niż w obuwiu terenowym cholewki, a także technologiczne nowinki, jakimi producenci szpikują swoje nowe modele – jak słynne płytki z włókna węglowego.

​Podeszwa to podstawa

Podeszwa buta biegowego musi być wykonana z odpowiedniej mieszanki gumy, aby zapewnić biegaczowi przyczepność na zróżnicowanych nawierzchniach. Jednocześnie musi posiadać wysoką wytrzymałość. Wiodący producenci butów biegowych korzystają nie tylko z doświadczeń i rozwiązań marek znanych w outdoorze, takich jak legendarny Vibram, lecz także czerpią z wiedzy firm kojarzonych bardziej z branżą motoryzacyjną, przykładowo francuskiego Michelin. Szczególnie obuwie asfaltowe jest narażone na bardzo szybkie ścieranie powierzchni podeszwy. O ile rodzaj bieżnika na asfalcie ma mniejsze znaczenie, o tyle w terenie różne rodzaje bieżnika czynią kolosalną różnicę.

podeszwa contagrip buty biegowe salomon
Bieżnik musi gryźć teren, a guma zapewniać dobre tarcie na skałach. (fot. Salomon)

Na szlaku możemy spotkać cały przekrój nawierzchni, od ubitej ziemi, przez szuter, piach, kamienie i skały, aż po śnieg i lód. Wśród butów trailowych możemy znaleźć modele dedykowane pod konkretny teren. Na bieg można wybrać buty z podeszwą typowo na skałę do tras po Tatrach czy Alpach, albo założyć obuwie z wyjątkowo agresywnym bieżnikiem pod beskidzkie błoto. Producenci butów biegowych mają też na uwadze, że wielu biegaczy mieszkających w miastach, ale biegających trail, musi niestety w drodze z domu do lasu czy nad rzekę pokonać te kilka kilometrów po asfalcie i starają się również oferować podeszwy na teren mieszany.

​Amortyzacja burtów do biegania

No tak, w obuwiu na asfalt wręcz niezbędna – długotrwały kontakt stopy z twardym podłożem wymaga odpowiedniego stopnia amortyzacji w bucie, aby bieganie było komfortowe i nie doprowadziło do kontuzji.

W obuwiu terenowym sprawa jest dyskusyjna. Część biegaczy preferuje buty minimalistyczne, z jak najmniejszą amortyzacją, gdyż wtedy stopa ma lepszą styczność z podłożem, co przekłada się na lepsze czucie szlaku i lepszą stabilizację. Inni są w stanie zrezygnować z kontaktu z podłożem na rzecz wygody, co też ma niebagatelne znaczenie podczas wielogodzinnych biegów typu ultra. Każdy powinien tutaj znaleźć swój złoty środek.

​A może buty biegowe z membraną?

Stosowanie membran wodoodpornych takich jak GORE-TEX jest najpopularniejsze w przypadku obuwia trailowego. Oczywiście na płaskim maratonie również może nas złapać ulewny deszcz, jednak to w terenie będą na nas czekać takie niespodzianki jak mokra trawa, głębokie kałuże, błoto czy rozmiękły śnieg. Buty do biegania wodoodporne sprawdzą się najlepiej do biegania jesienią i zimą, w cieplejszych porach roku lepiej pozostać przy cienkiej cholewce z siateczki, która im szybciej zmoknie – tym szybciej wyschnie, a pozwoli naszym stopom dalece swobodniej oddychać niż w membranowej skorupie.

Niektóre buty biegowe wyposażone są w cholewki z membraną GORE-TEX®. (fot. Dynafit)

​Przykładowe modele butów biegowych

  • Salomon Speedcross 5

Buty Salomon Speedcross to w pełni zasłużona legenda. Wersja oznaczona kolejną już cyferką „5” jest najnowszą odsłoną tego klasycznego buta, który został zaprojektowany do pokonywania najtrudniejszych trailowych ścieżek. Dobrze dopasowana do stopy cholewka zapewni dobrą stabilizację, a agresywny bieżnik z mocno zarysowanymi kołkami pozwoli na zachowanie przyczepności w najbardziej grząskim, błotnistym terenie.

salomon speedcross 5
  • Dynafit Feline SL

Feline SL to bestsellerowy model marki Dynafit. Buty trailowe damskie to obuwie z jednej strony lekkie i dynamiczne, z drugiej oferujące biegaczkom wysoki poziom ochrony za sprawą wzmocnionej cholewki oraz ochraniaczowi Balistic Bumper, który zabezpiecza palce. Kolejne zalety tego modelu to specjalny system sznurowania Invisible Lacing oraz podeszwa z mocnym bieżnikiem, która wgryzie się w każdą nawierzchnię.

dynafirt feline sl buty biegowe
  • Salewa Ultra Train 2

Było kwestią czasu, aż marka Salewa posiadając w ofercie wiele znakomitych butów trekkingowych skieruje swoje kroki ku biegaczom. Ultra Train 2 to buty trailowe męskie, które garściami czerpią inspiracje z najlepszych podejściówek Salewy, stając się bardzo uniwersalnym butem do biegów górskich i speed hikingu. Lekka, bezszwowa cholewka, skuteczna stabilizacja kostki oraz doskonała podeszwa opracowana we współpracy z firmą Michelin czynią z Ultra Train 2 prawdziwy sprzęt do zadań specjalnych.

buty biegi trail salewa

  

Tym krótkim przeglądem kończę tekst i uciekam na trening. Do spotkania na biegowych szlakach!

Przejrzyj ofertę na buty do biegania w Skalniku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.